15

Zápas v Egyptě a širším okolí

LONDÝN – Události, které přivedly egyptskou armádu k sesazení prezidenta Muhammada Mursího, postavily generály před jednoduchou volbu: zásah, nebo chaos. Sedmnáct milionů lidí v ulicích není totéž co volby. Jedná se ale o úžasný projev moci lidu.

Mursího Muslimské bratrstvo se z opozičního hnutí nedokázalo proměnit ve vládní stranu. Jistěže, vlády pracují špatně nebo dobře, popřípadě průměrně. Tady jde ale o něco jiného. Egyptské hospodářství se propadá. Běžná vláda práva prakticky zmizela. Služby řádně nefungují.

Jednotliví ministři se snažili, seč mohli. Před několika týdny jsem se sešel s ministrem cestovního ruchu, který byl podle mého mínění výborný a měl smysluplný plán jak sektor oživit. Několik dní nato rezignoval, když Mursí udělal stěží uvěřitelný krok a guvernérem Luxoru (klíčové turistické destinace) jmenoval člověka s vazbou na skupinu zodpovědnou za vůbec nejhorší egyptský teroristický útok z roku 1997, při němž bylo právě v Luxoru zabito přes 60 turistů.

Armáda teď stojí před choulostivým a obtížným úkolem dovést zemi zpět na cestu k volbám a svižnému návratu k demokratickému vládnutí. Musíme doufat, že se jí to podaří bez dalšího krveprolití. Prozatím však bude muset někdo spravovat zemi a vládnout. K tomu bude nutné udělat některá nelehká, ba dokonce nepopulární rozhodnutí. Nebude to snadné.