Křehké základy sociálního státu

Mezi svobodou a rovností existuje pnutí už od chvíle, kdy moderní demokracie učinila občanství jádrem politické legitimity. Ve všech demokratických společnostech se svoboda pro všechny sváří s rovností pro všechny, a naopak. Tento střet principů se nezmírňuje, nehledě na to, jak často prohlašujeme, že všichni „se rodí svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv". Ve skutečnosti jen získává nové podoby, zčásti kvůli hospodářskému a technickému pokroku - a s ním souvisejícímu nárůstu dostupného bohatství - a zčásti kvůli snahám o jeho zmírnění.

Na pnutí mezi občanskou, právní a politickou rovností a skutečností hospodářské a sociální nerovnosti bylo poukazováno už za Velké francouzské revoluce. Dnes se občané nevyhnutelně prostřednictvím svých občanských, právních a politických práv domáhají hospodářské a sociální rovnosti - nebo alespoň zmenšení nerovnosti. Rovnoprávnost podle tohoto pojetí - jak vždy zdůrazňovalo socialistické myšlení - vyžaduje veřejné politiky zaměřené na omezování projevů nerovnosti ve skutečných životních podmínkách všech občanů.

Současné demokracie se vyznačují právě svou ambicí sladit respekt ke svobodě a formální rovnost práv s veřejnými politikami, které všem občanům poskytují, řečeno slovy preambule francouzské ústavy z roku 1946, „adekvátní životní podmínky". Moderní demokracie zakládají svou legitimitu na tom, že zaručují jak politická, tak sociální práva.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/7B3hVrH/cs;