Cesta ven z Iráku

V Iráku bylo konečně dosaženo fáze, v níž si všichni zdánlivě přejí stejnou věc: odchod koaličních sil ze země. Nedávné zveřejnění interního dokumentu britského ministerstva obrany o stahování jednotek tuto touhu pouze dotvrzuje. Jedinou otázkou zůstává, jak ji uspokojit.

Pokud koaliční síly setrvají v Iráku, násilí bude pravděpodobně eskalovat. Pokud však odejdou, bude násilí eskalovat také, pouze rychleji. Skutečná otázka proto zní, jak dospět do fáze, v níž bude mít Irák policejní sbor a armádu, jimž bude možno věřit, že v zemi udrží zákon i pořádek.

K tomu je ještě potřeba urazit notný kus cesty. Nehledě na odvahu mnoha Iráčanů, kteří vstupují do armády či do policie, by nikoho nemělo překvapit, že k tomu některé vedou ne zcela čisté motivy. V severním Iráku se vyřizují staré účty a v tradičně etnicky rozmanitých oblastech, jako je Irbíl, dochází k faktické etnické segregaci. V jiných oblastech se zase násilně zavádí islámské právo šaría.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/cdgfXxm/cs;