0

Mizející Bomba

VARŠAVA – Dohoda amerického a ruského prezidenta, že obnoví snižování počtu strategických zbraní, oživila naději na celosvětový zákaz jaderných zbraní. Naléhavost tématu lze jen stěží nadsadit: jaderné zbraně se mohou dostat do rukou států, které by je mohly použít, anebo teroristů bez postavení státu – což by zrodilo nové hrozby nepředstavitelných rozměrů.

Eliminace jaderných zbraní, ještě před několika lety pouze vznešený sen, už není představou jen populistů a pacifistů. Přijali ji profesionálové – politici proslulí realismem a akademici známí smyslem pro zodpovědnost.

Vynález jaderných zbraní – jež během studené války, kdy byl svět rozdělen do dvou znepřátelených bloků, sloužily k odstrašování – odpovídal potřebám a rizikům doby. Bezpečnost se opírala o rovnováhu strachu, což odrážela koncepce vzájemně zajištěné destrukce.

V tehdejším bipolárním světě vlastnilo jaderné zbraně jen pět světových velmocí, všichni stálí členové Rady bezpečnosti OSN. Dnes je obrázek světa jiný. Jiskra zažehnutá polským hnutím Solidarita vedla až k rozpuštění Varšavské smlouvy, rozpadu Sovětského svazu a konci bipolárního světa a propasti mezi Východem a Západem.