J. Bradford DeLong, Professor of Economics at the University of California, Berkeley, is a research associate at the National Bureau of Economic Research and the author of Slouching Towards Utopia: An Economic History of the Twentieth Century (Basic Books, 2022). He was Deputy Assistant US Treasury Secretary during the Clinton Administration, where he was heavily involved in budget and trade negotiations. His role in designing the bailout of Mexico during the 1994 peso crisis placed him at the forefront of Latin America’s transformation into a region of open economies, and cemented his stature as a leading voice in economic-policy debates.
BERKELEY – V roce 1883 autoritářská imperiální vláda vévody Otto von Bismarcka – který proslul prohlášením, že „velké otázky naší doby se nevyřeší řečmi a rozhodováním většiny v parlamentě…, ale krví a železem“ – zřídila v Německu národní zdravotní pojištění.
Důvody pro národní zdravotní pojištění jsou dnes stejně zřejmé, jako byly za Bismarcka před 130 lety. Úspěch země – ať už se poměřuje slávou jejího císaře, rozpínáním území, bezpečností na hranicích nebo blahobytem obyvatel – se opírá o zdraví lidu.
Každého může skolit zlá nemoc a vážně nemocní lidé zpravidla nevydělávají mnoho peněz. Čím déle se vážně nemocní neléčí, tím nákladnější je nakonec jejich terapie a zajištění jejich životních potřeb.
To continue reading, register now.
Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.
Subscribe
As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.
Register
Already have an account? Log in