0

Nereálnost „reálného“ hospodářského cyklu

LONDÝN – Když před kongresovým výborem Spojených států před časem vypovídal bývalý šéf Federálního rezervního systému Alan Greenspan, prohlásil, že nedávná finanční krize rozmetala na kusy jeho „intelektuální strukturu“. Tuze rád bych pochopil, co tím měl na mysli.

A protože jsem zatím neměl příležitost se ho zeptat, musím se spolehnout na jeho memoáry s názvem Věk turbulencí . Tato kniha však vyšla v roce 2007 – tedy pravděpodobně dříve, než se jeho intelektuální struktura rozpadla.

Greenspan ve svých pamětech prozradil, že jeho oblíbeným ekonomem je Joseph Schumpeter, autor konceptu „tvořivé destrukce“. Greenspan shrnuje Schumpeterovo myšlení slovy, že „tržní ekonomika ustavičně zevnitř revitalizuje sama sebe tím, že se zbavuje starých a krachujících podniků a poté přesměrovává zdroje do podniků novějších a produktivnějších“. Greenspan prý byl svědkem „bezpočtu opakování tohoto modelu pokroku a zakrňování“.

Kapitalismus žene lidský stav kupředu, tvrdil Schumpeter, prostřednictvím „trvalé smršti tvořivé destrukce“, kterou přirovnal k darwinovskému procesu přirozeného výběru zajišťujícího „přežití nejschopnějších“. Jak říká Greenspan, „ostřejší hrany“ tvořivé destrukce obrousila legislativa spojená s programem New Deal Franklina Roosevelta, avšak po vlně deregulací v 70. letech získala Amerika velkou část svého podnikavého a riskujícího étosu zpět. Jak Greenspan dále poznamenává, byl to boom internetových společností v 90. letech, který „dal Schumpeterově představě tvořivé destrukce konečně širokou platnost“.