Nereálnost „reálného“ hospodářského cyklu

LONDÝN – Když před kongresovým výborem Spojených států před časem vypovídal bývalý šéf Federálního rezervního systému Alan Greenspan, prohlásil, že nedávná finanční krize rozmetala na kusy jeho „intelektuální strukturu“. Tuze rád bych pochopil, co tím měl na mysli.

A protože jsem zatím neměl příležitost se ho zeptat, musím se spolehnout na jeho memoáry s názvem Věk turbulencí . Tato kniha však vyšla v roce 2007 – tedy pravděpodobně dříve, než se jeho intelektuální struktura rozpadla.

Greenspan ve svých pamětech prozradil, že jeho oblíbeným ekonomem je Joseph Schumpeter, autor konceptu „tvořivé destrukce“. Greenspan shrnuje Schumpeterovo myšlení slovy, že „tržní ekonomika ustavičně zevnitř revitalizuje sama sebe tím, že se zbavuje starých a krachujících podniků a poté přesměrovává zdroje do podniků novějších a produktivnějších“. Greenspan prý byl svědkem „bezpočtu opakování tohoto modelu pokroku a zakrňování“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/OWvncqq/cs;