Potíž s eurobondy

MNICHOV – Německá kancléřka Angela Merkelová odolala tlaku z jižní Evropy: žádné eurobondy nebudou. Pro trhy je to zklamání, ale u dotčených zemí není jiné cesty jak se znovu dát dohromady než trpělivě trvat na etapě dluhové kázně a konci uvolněných rozpočtových mantinelů.

Ti, kdo investovali do potížemi zmítaných ekonomik Evropy, dostávají dost už teď. Rozhodnutí lídrů eurozóny z 21. července, že Evropskému mechanismu finanční stability (EFSF) dovolí vykupovat staré dluhy, a to v mezích daných pouze kapacitou EFSF, se už vlastně rovná jakémusi eurobondu. Rovněž Evropská centrální banka bude lehkovážně pokračovat ve své sanační politice spočívající v úvěrování otřesených členských zemí eurozóny a v nákupech jejich státních dluhopisů.

Jižní Evropa důrazně naléhá na úplný přechod k eurobondům, aby se zbavila rizikových prémií, které od ní trhy ve srovnání s Německem požadují. Je to pochopitelné, jelikož naděje, že dojde ke konvergenci úrokových sazeb, byla pro tyto země od počátku rozhodujícím důvodem pro přístup k euru. V letech 1997-2007, o maličko víc než deset let, se tato naděje naplňovala.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/u9yYkKS/cs;