c70c660446f86f380e51a228_pa1151.jpg Paul Lachine

Tragédie obchodní slepoty

LONDÝN – Série globálních jednání o volném obchodu započatá v Dauhá je po deseti letech debat na pokraji zhroucení. Rodí se tak jistá tragédie, neboť přínosy, jež nabízí, co už bylo domluveno, jsou značné a globálnímu hospodářství by přinesly výraznou vzpruhu. Neúspěch by tudíž znamenal velmi špatné vysvědčení pro politické vůdce předních obchodních zemí ve vyspělém i rozvojovém světě a globální ekonomiku by mohl připravit až o 700 miliard dolarů ročního příjmu navíc.

Naproti tomu, pokud se tato série rozhovorů dokončí, vedle tohoto generalizovaného přínosu by z ní plynul konkrétní a významný prospěch pro nejméně rozvinuté země světa. Evropská unie už například vyjádřila souhlas, že všechny tyto země získají pro svůj export přístup na její trhy bez cel a kvót. Navíc od roku 2013 budou zrušeny dotace na vývoz zemědělských výrobků EU.

Dalších takových příkladů je víc než dost. Žádný z nich se ale zřejmě nerealizuje, nebude-li uzavřena všeobecná dohoda dovršující tuto sérii. V sériích globálních obchodních rozhovorů totiž platí pravidlo, že dokud se nedohodne vše, nic se nerealizuje.

https://prosyn.org/iDlxpIVcs