Teror za humny

LONDÝN – V jednom význačném hadíth prorok Muhammad říká: „Bude-li hrozit zlořád, ukryjte se v Jemenu.“ Prorok hovořil o vzkvétajícím a civilizovaném Jemenu. Dnes se však nákaza zlořádu a radikalizace začíná šířit z Jemenu do Saúdské Arábie a infikuje bezpečí celosvětově největšího producenta ropy.

Prorokův hadíth o Jemenu se těší nové zvučnosti už od 80. let minulého století, kdy se Saúdská Arábie v souladu s americkou politikou pokoušela exportovat domácí opozičníky, z nichž nejvýznamnější byl Usáma bin Ládin, Jemenec narozený v Saúdské Arábii, aby bojovali proti sovětským bezvěrcům v Afghánistánu. Přestože se disent z velké části přestěhoval do Afghánistánu, bin Ládinovi nejspolehlivější druhové (a jeho manželka) přebývali zejména v Jemenu.

Po vypuzení Tálibánu z Afghánistánu začali bin Ládin a jeho stoupenci pokládat za útočiště kromě Pákistánu právě Jemen. Dnes je Jemen klokotajícím kotlem džihádistů, kteří se tu houfují, jelikož tato země má slabé, snadno manipulovatelné státní instituce, tak jako Afghánistán a Pákistán.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/dxORry3/cs;