0

Hongkongská sebevražda

Čína oslavuje pět let od návratu Hongkongu zpod britského vlivu pod mateřská křídla. Vrcholem oslav byly ohňostroje, dračí tance a návštěva prezidenta Ťiang Ce-mina. Teď, kdy už jsou čínští vládcové zpátky v Pekingu, je čas podívat realistickýma očima na to, co posledních pět let přineslo.

Hongkongská vládnoucí elita ráda zahraničním návštěvníkům vypráví, jak klamné a mylné byly všechny pesimistické předpovědi na adresu budoucnosti bývalého britského území. Na obálce časopisu Fortune se před pěti lety například objevil titulek ,,Smrt Hongkongu". Časopis předpovídal nemilosrdné zasahovaní Pekingu do místních záležitostí, což mělo oslabit vitalitu hongkongské ekonomiky. Autoři článku se ovšem mýlili. Nejhlubší rány nepřišly od čínských vládců; nejhlubší rány si zasadil Hongkong sám.

Tung Chee Hwa, správce Hongkongu, je názoru, že systém ,,jedna země - dva systémy", který navrhl Teng Siao-Ping, se osvědčil. Finanční tajemník Anthony Leung se loni chlubil, že z Hongkongu se stane asijský ,,Manhattan Plus". Premiér Sir Donal Tsang nazývá negativní hodnocení území výplodem podprůměrného intelektu.

Mimo tento úzký okruh lidí má však pro oficiální bravuru pochopení jen málokdo. Hongkongská veřejnost cítí, že od roku 1997 se spousta věcí změnila k horšímu - jenže ne v důsledku samolibých zásahů z Pekingu, nýbrž kvůli znepokojivým rozhodnutím místní vlády.