Hongkongská sebevražda

Čína oslavuje pět let od návratu Hongkongu zpod britského vlivu pod mateřská křídla. Vrcholem oslav byly ohňostroje, dračí tance a návštěva prezidenta Ťiang Ce-mina. Teď, kdy už jsou čínští vládcové zpátky v Pekingu, je čas podívat realistickýma očima na to, co posledních pět let přineslo.

Hongkongská vládnoucí elita ráda zahraničním návštěvníkům vypráví, jak klamné a mylné byly všechny pesimistické předpovědi na adresu budoucnosti bývalého britského území. Na obálce časopisu Fortune se před pěti lety například objevil titulek ,,Smrt Hongkongu". Časopis předpovídal nemilosrdné zasahovaní Pekingu do místních záležitostí, což mělo oslabit vitalitu hongkongské ekonomiky. Autoři článku se ovšem mýlili. Nejhlubší rány nepřišly od čínských vládců; nejhlubší rány si zasadil Hongkong sám.

Tung Chee Hwa, správce Hongkongu, je názoru, že systém ,,jedna země - dva systémy", který navrhl Teng Siao-Ping, se osvědčil. Finanční tajemník Anthony Leung se loni chlubil, že z Hongkongu se stane asijský ,,Manhattan Plus". Premiér Sir Donal Tsang nazývá negativní hodnocení území výplodem podprůměrného intelektu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/g3UI3mP/cs;