Asijský pacient

Japonsko je nemocné, a přesto lidé znovu začínají věřit, že se konečně uzdraví. Především proto, že odhodlaný reformátor Heizo Takenaka podle všeho uskutečňuje opravdovou hospodářskou politiku. Co ale zákonodárci a učenci nevidí - nebo snad nechtějí vidět - je to, že hospodářská politika sama o sobě Japonsko neoživí.

Japonská krize je systémová, nikoli cyklická. Zadluženost, deflace a další neduhy jsou pouze symptomy japonské nemoci. Její příčina tkví v kombinaci institucionální sklerózy, sociálního rozkladu a gerontokratické vlády.

Po druhé světové válce si japonský systém vedl několik desítek let pozoruhodně dobře, a to nejen v růstu, ale i v otázkách zajištění vysoké úrovně vzdělání, průměrné délce života, bezpečnosti a dalších sociálních výhod, jež Japonsko svým občanům poskytovalo. Onen systém se opíral o tři pilíře: soudržném politicko-průmyslovém zřízení, mobilizaci zdrojů k dosažení cílů národní ekonomiky a americkém obranném štítu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/i1aODg6/cs;