Pád tajného policajta

Jak už zjistil maďarský premiér Ferenc Gyurcsány, když nahrávka s jeho přiznáním, že vláda lže, vyvolala pouliční nepokoje, otevřenost vládnutí se v nových východoevropských demokraciích nezavádí snadno. Také postkomunistické Rumunsko se podobně jako Maďarsko usilovně snaží zvýšit průhlednost a poctivost ve společnosti, která kdysi patřila k nejuzavřenějším na světě. Pokračující tajnůstkářství však navzdory našemu boji umožnilo explozivní nárůst korupce a zneužívání úředních pravomocí.

Zároveň však konečně došlo i ke skutečnému posunu směrem k otevřenosti – tento pokrok uznala i Evropská unie, když dala Rumunsku zelenou ke vstupu počátkem roku 2007. Kromě dosažení toho, co dnes EU pokládá za „fungující tržní ekonomiku“, nastaly i klíčové politické a právní změny, na které jsem jako ministryně spravedlnosti měla možnost dohlížet: od větší průhlednosti a lepší kontroly financování politických stran až po převratné změny v soudnictví.

Reformy soudnictví zase pomáhají vykořenit korupci. Obvinění již byla vznesena proti bývalým i současným ministrům vlády, poslancům, soudcům, státním zástupcům, advokátům, policejním a celním důstojníkům a dalším veřejným činitelům, stejně jako ředitelům soukromých firem. Kromě toho byly zavedeny nové standardizované tiskopisy pro přiznání majetkových poměrů a finančních zájmů u všech osob, které zastávají oficiální funkci ve vládě, parlamentu, veřejné a místní správě a v soudnictví. Nová majetková přiznání jsou nejpodrobnější v Evropě a – což je ještě důležitější – jsou navíc zveřejňována.

https://prosyn.org/BLs5g7Pcs