Jak zajistit investice

Schůzka v Hongkongu, která se uskutečnila v rámci kola obchodních jednání z Dauhá, zanechala v rozvojovém světě citelný pocit frustrace z pomalého tempa liberalizace zemědělství, na němž se dohodly bohaté země. Může se proto zdát naivní a kontraproduktivní zvyšovat laťku a naznačovat, že je potřeba povznést se nad obchod a přesunout na nejvyšší příčku v seznamu priorit investice. Může však jakékoliv „rozvojové kolo“ hodné toho jména podobnou výzvu ignorovat?

Původně se zamýšlelo, že kolo z Dauhá bude řešit otázku investic, avšak rozvojové země se rozhodly celou záležitost posunout o stupeň níže a soustředit se raději na zemědělství. Ukázalo se, že tato taktika je dvousečnou zbraní.

V Číně, Brazílii, Malajsii a Mexiku představují přímé zahraniční investice (FDI) 8 až 12% hrubé tvorby fixního kapitálu – aniž by generovaly dluh. Ačkoliv nejméně rozvinuté země přitahují necelá 3% severojižních investic, i tyto toky představují více než 3% jejich HDP, což je vyšší hodnota, než činí průměr pro rozvojové země.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/RlxMbbrcs