Moc kubánských bezmocných

Před více než rokem napsal básník a novinář Raúl Rivero Castańeda, že odmítá, aby mezinárodní debatu o osudu 11 milionů lidí na Kubě definovalo americké embargo proti tomuto ostrovu. ,,V této zemi je skutečnou blokádou, která ovlivňuje každodenní život lidí, vnitřní systém vládnutí," konstatoval Rivero. Od té doby snáší svou vlastní soukromou blokádu.

Kubánský vnitřní systém je takový, že se Riverovi dařilo ho proti sobě nepopudit až do března letošního roku. Během tří dnů v tomto měsíci však kubánská vláda zatkla nejen Rivera, ale i dalších 27 nezávislých novinářů. Do dubna byli všichni odsouzeni k 14 až 27 letům vězení. Tito novináři byli součástí jarní čistky, která změnila 75 Kubánců - včetně knihovníků, spisovatelů a dalších profesionálů - v politické vězně.

Rivera a novináře, kteří propašovali své úřední dopisy do zahraničí, přivedlo do vězení jejich neodbytné lpění na možnosti psát, co vidí a cítí. Tato oddanost pravdě by je nyní mohla zabít. Rivero i dvaašedesátiletý novinář Oscar Espinosa Chepe jsou podle sdělení jejich rodin návštěvníkům nemocní. Rivero, který hodně ztratil na váze, má problémy s krevním oběhem, zatímco Espinosa trpí zhoršujícím se onemocněním jater.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/xptQHI9/cs;