0

Severokorejská záhada

CAMBRIDGE – Co se to děje v Severní Koreji? Třiadvacátého listopadu odpálila její armáda téměř 200 dělostřeleckých granátů na jihokorejský ostrov Jonpchjong ležící nedaleko od sporné námořní hranice obou zemí. Při incidentu zahynuli čtyři lidé – včetně dvou civilistů – a byly zničeny desítky domů a dalších budov. Vzhledem k přítomnosti civilistů, z nichž mnozí museli být evakuováni, byl severokorejský útok ještě provokativnější než březnové potopení jihokorejské válečné lodi Čchonan, při němž zahynulo 46 námořníků.

A pouhých pár týdnů před ostřelováním Jonpchjongu ukázala Severní Korea delegaci amerických vědců nový a dosud neodtajněný komplex na obohacování uranu, který zvýší schopnost režimu vyrábět jaderné zbraně.

Severokorejský program jaderných zbraní je už dvacet let předmětem znepokojení. Počátkem 90. let porušil Pchjongjang závazky plynoucí ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, když tajně zpracoval tolik plutonia, že by to stačilo na výrobu dvou jaderných bomb. Poté odstoupil od dohody o neútočení dojednané v roce 1994 Clintonovou administrativou, vyhostil inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii a začal zpracovávat vyhořelé palivo, z něhož by se dalo vyrobit plutonium do dalších šesti pum.

S novým komplexem na obohacování se nyní přístup Severní Koreje ke štěpným materiálům nesmírně zvýší. Její vedoucí představitelé mají pověst lidí, kteří prodávají nebezpečné zboží, jako jsou rakety, narkotika a padělaná měna, a mnozí lidé se obávají, že by mohli převádět jaderné materiály do jiných zemí nebo teroristickým skupinám. Nedávná odhalení utajených dokumentů amerických diplomatů serverem WikiLeaks například naznačují, že Severní Korea pomáhá Íránu s jeho pokročilým raketovým programem.