Mýtus „společnosti vlastnictví“

„Ne,“ prohlásil bývalý žurnalista Fox News Tony Snow, nově jmenovaný jedním z nejbližších spolupracovníků George W. Bushe, totiž jeho tiskovým mluvčím, když byl nedávno dotázán na své úspory na penzi. „Doopravdy jsem byl tak natvrdlý, že jsem nesáhl ani po 401(k). Takže vlastně nemám od Fox žádnou penzi. Jediná penze, kterou v médiích mám, je přes AFTRA.“

Název 401(k) – odpovídající odstavci amerického daňového zákona – označuje silně daňově zvýhodněný účet, na němž si pracující mohou spořit na penzi. Zaměstnavatelé – včetně Fox News – obvykle připlácejí částkou odpovídající výši příspěvku ze strany pracujícího, takže založit si 401(k) je neodolatelný finanční obchod, něco, nad čím skutečně není třeba přemýšlet. Přesto to Tony Snow neudělal. O nějaké formální úspory a vyčlenění penzijních aktiv se mu postarala pouze odborová organizace, do níž byl nucen vstoupit, Americká federace televizních a rozhlasových umělců (AFTRA).

Snowův případ nám, myslím, přináší důležitá ponaučení, a to nejen pro Spojené státy. Nakolik jen má Bushova administrativa soudržnou filozofii domácí politiky, jde o myšlenku „společnosti vlastnictví“ – přesvědčení, že z oblasti poskytování sociálního pojištění by měli vymizet zprostředkovatelské instituce, ať už vlády, odbory nebo oddělení pro sociální pojištění ve firmách. Místo toho by jednotlivci měli jako na zdroj finančního zabezpečení na penzi nebo pro případ vážného onemocnění spoléhat na svá vlastní aktiva. Dejme lidem pobídky k plánování vlastní budoucnosti, tvrdí zastánci společnosti vlastnictví, a oni tak učiní.

https://prosyn.org/DRZ4Brqcs