Mediální válka proti teroru

„Víc než polovina této bitvy se odehrává na mediálním bojišti, [neboť] jsme se ocitli v mediální bitvě a zápasíme o srdce a smýšlení [muslimů].“ To nejsou slova nějakého činitele pro styk s veřejností, ale hlavního pobočníka Usámy bin Ládina Ajmána Zavahrího.

Teroristé se obratně přizpůsobili způsobu vedení válek v dnešním mediálním věku, Amerika a vlády ostatních demokracií však nikoli. Uvažme, že násilní extremisté mají své „komise pro vztahy se sdělovacími prostředky“, jejichž cílem je manipulovat názorem elit. Plánují a cizelují útoky, jež se proderou na přední stránky novin, a využívají všech prostředků komunikace, aby zastrašili a podlomili kolektivní vůli svobodných lidí.

Vědí, že komunikace překračuje hranice a že jediná zpráva, pokud se s ní umně naloží, dokáže naší věci způsobit takovou újmu – a jejich věci natolik prospět – jako ozbrojený útok. A ve srovnání s ohromnými a nákladnými byrokratickými aparáty demokratických vlád jsou schopni s poměrně malým počtem lidí a skromnými zdroji jednat rychle.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/Ixbvfk2cs