0

Dlouhý úpadek západní Evropy?

V Německu, ve Francii a v Itálii je volební sezona, takže období strukturálních reforem skončilo.

Paradoxně by to mohla být dobrá zpráva pro ty, kdo se domnívají, že Evropa by se měla začít podílet na celosvětovém růstu prostřednictvím zvýšení domácí poptávky. Panuje totiž rozšířené přesvědčení, že důvodem, proč Francie zaznamenávala v poslední době dvojnásobný růst než Německo, je skutečnost, že se francouzští spotřebitelé přestali obávat sociálních reforem.

Jen co se francouzský ministr financí Nicolas Sarkozy rozhodl odejít z vlády a zahájit předvolební kampaň na prezidentskou funkci, vzdal se současný prezident Jacques Chirac veškerých plánů na reformy, které by mohly popudit voliče. Nejen reforma zdravotnictví, ale i jen částečná penzijní reforma tak budou muset několik let počkat.

Nedávná zpráva z dílny pracovní skupiny vedené někdejším šéfem MMF Michelem Camdessusem, která byla pověřena vypracováním návrhu strukturálních reforem potřebných pro zajištění růstu, se současně setkala s obvyklým křikem ze strany odborů. Většina jejích rozumných návrhů se tak brzy změní v další příklad zapomenutých dobrých úmyslů. Francie je zpátky ve starých kolejích.