0

Přetéká pohár trpělivosti se Zimbabwe?

Solidarita afrických lídrů, která dodává sílu zimbabwskému brutálnímu režimu Roberta Mugabeho, se možná začíná tříštit. Mugabeho rozhodnutí zastavit jediné nezávislé noviny v Zimbabwe, The Daily News , by se mohlo ukázat jako zásadní činitel oslabení podpory, které se mu v regionu dostává.

Před třemi lety najel do budovy, kde list sídlí, nákladní vůz naložený výbušninami. Poškozen byl tiskařský stroj. S pomocí zahraničních dárců si The Daily News pořídil nový stroj a dokázal ve vydávání prvotřídních novin pokračovat.

Navzdory tomu, že od té doby vláda usilovala o uzavření listu - vězněním a dokonce mučením některých zaměstnanců listu a ovlivňováním jeho distribuce a dodávek novinového papíru -, The Daily News se držel svého sloganu: ,,Říkáme to, jak to je". Když se Zimbabwe propadlo do hospodářského chaosu a Mugabe zesílil své represe, náklad, jenž kdysi činil asi 100 tisíc výtisků denně, se snížil zhruba o třetinu.

Minulý měsíc provedla v budově listu razii Mugabeho zásahová policie, vyzbrojená puškami AK-47, zastavila jeho činnost a vyrabovala většinu zařízení - ovšem kromě nového tiskařského stroje, který kvůli jeho hmotnosti nedokázala odnést.