Přetéká pohár trpělivosti se Zimbabwe?

Solidarita afrických lídrů, která dodává sílu zimbabwskému brutálnímu režimu Roberta Mugabeho, se možná začíná tříštit. Mugabeho rozhodnutí zastavit jediné nezávislé noviny v Zimbabwe, The Daily News , by se mohlo ukázat jako zásadní činitel oslabení podpory, které se mu v regionu dostává.

Před třemi lety najel do budovy, kde list sídlí, nákladní vůz naložený výbušninami. Poškozen byl tiskařský stroj. S pomocí zahraničních dárců si The Daily News pořídil nový stroj a dokázal ve vydávání prvotřídních novin pokračovat.

Navzdory tomu, že od té doby vláda usilovala o uzavření listu - vězněním a dokonce mučením některých zaměstnanců listu a ovlivňováním jeho distribuce a dodávek novinového papíru -, The Daily News se držel svého sloganu: ,,Říkáme to, jak to je". Když se Zimbabwe propadlo do hospodářského chaosu a Mugabe zesílil své represe, náklad, jenž kdysi činil asi 100 tisíc výtisků denně, se snížil zhruba o třetinu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/E5LRUne/cs;