9

Svět v roce 2030

CAMBRIDGE – Jak bude svět vypadat za dvě desítky let? Ovšemže to nikdo neví, ale některé věci jsou pravděpodobnější než jiné. Firmy a vlády musí dělat poučené odhady, protože některé z jejich dnešních investic mají životnost přesahující 20 let. V prosinci svůj odhad zveřejnila Národní rada zpravodajských služeb (NIC) Spojených států: Globální trendy 2030: Alternativní světy.

Prognóza NIC očekává transformovaný svět, v němž „žádná země – USA, Čína ani jiný velký stát – nebude hegemonickou velmocí“. To odráží čtyři „megatrendy“: posilování vlivu jednotlivců a růst globální střední třídy, rozptylování moci od států mezi neformální sítě a koalice, demografické změny vyplývající z urbanizace, migrace a stárnutí a zvýšenou poptávku po potravinách, vodě a energiích.

Každý z trendů přispívá ke změně světa a „velkou měrou obrací historický vzestup Západu od roku 1750, obnovuje váhu Asie v globální ekonomice a zahajuje novou éru ‚demokratizace‘ na mezinárodní i vnitrostátní úrovni“. USA zůstanou „první mezi rovnými“ v tvrdé i měkké moci, ale „‚unipolární moment‘ je pryč“.

Nikdy však nelze bez rizika konstruovat budoucnost pouhou extrapolací současných trendů. Překvapení jsou nevyhnutelná, a tak NIC také určuje to, co označuje za „změny ve hře“, tedy jevy, které by mohly hlavní trendy nečekanými způsoby vychýlit.