Nástrahy harmonizace

Existuje široce rozšířený pocit, že evropská integrace postupuje úkrokem, ne-li krokem vzad. Avšak přinejmenším v jedné oblasti došlo ke skutečnému pokroku: v úsilí Komise o vytvoření jednotného trhu finančních služeb.

Ambiciózní Akční plán finančních služeb (FSAP) - zahájený v roce 1999 s cílem zajistit jednotný evropský trh pro obchodování ve velkém, otevřené a bezpečné trhy pro drobné obchodování a moderní prozíravá pravidla a dohled - počítal se zavedením 42 opatření v letech 2003 až 2005. Navzdory pomalým začátkům došlo k rychlému pokroku, neboť bylo formálně přijato 36 opatření - mimo jiné jde o významné směrnice o zneužití trhu, prospektech, finančním zajištění, distančním marketingu, programech kolektivního investování a dále o společný soubor Mezinárodních účetních standardů pro konsolidované účetní závěrky všech kotovaných společností.

Ve věci čtyř dalších opatření, včetně směrnic o investičních službách, transparentnosti a převzetí, bylo dosaženo společné pozice. Došlo také k institucionálnímu pokroku ohledně přijetí takzvané Lamfalussyho metody pro rychlé zavádění uskutečňovaných opatření a schválení výboru evropských regulátorů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/mX9ARm7/cs;