0

Zlatí majetní

CAMBRIDGE – V poslední době se snažím svému jedenáctiletému synovi Gabrielovi vysvětlit astronomické rozdíly v příjmech lidí.

Zakladatel Microsoftu Bill Gates poprvé pronikl do Gabrielova povědomí před dvěma lety, kdy jeho otec působil jako Gatesův předskokan na jedné velké konferenci sponzorované dánskou vládou. Od té doby Gabriela fascinují zdánlivě neomezené možnosti člověka disponujícího 60 miliardami dolarů.

Kdykoliv například Gabrielovi řeknu, že něco má neuvěřitelnou cenu (i když je to například slavný obraz v muzeu), syn se bez výjimky zeptá: „Ale Bill Gates by si to koupit mohl, že?“ Ano, Gates by si mohl koupit celé muzeum. Ale pak by se jednoduše otočil a zase ho vrátil, aby se do něj mohli podívat všichni, takže to vlastně nemá smysl. Gabriel o tom však není zcela přesvědčen.

Dospěl totiž k závěru, že nemůže-li se stát profesionálním basketbalistou, jakmile vyroste, pak by si rád koupil tým. Jako profesor ekonomie si nemohu pomoci a musím mu položit otázku, zda ví, že takový tým Národní basketbalové asociace stojí 300-500 milionů dolarů. „Ale Bill Gates by to mohl udělat. Ten by si mohl koupit všechny týmy v lize, že?“ Odpovídám, že ano. Ale kdyby měl Bill Gates vlastnit celou NBA, podle čeho by se rozhodl, kterému týmu fandit? Gabriel připouští, že na tom něco je, ale já poznávám, že ani tentokrát není zcela přesvědčen.