0

Sílící bouře v globální ekonomice

MNICHOV – Od roku 2004 do roku 2007 zažívala světová ekonomika nezvykle dlouhý a silný boom, během něhož dosahovala tempa růstu téměř 5% a podílelo se na něm mnoho zemí. Evropská unie (EU15) zaznamenávala v těchto letech průměrný růst 2,4%. V Německu, kde během zmíněného období činil průměrný růst 1,8%, zvěstovali někteří novináři nový hospodářský zázrak. Dnes však zhoršující se zprávy vyvolávají vážné pochybnosti – zejména nad Spojenými státy se vznášejí temné mraky. Stojí světová ekonomika na pokraji recese?

Ceny nemovitostí v USA i nadále volným pádem klesají a bankovní krize si žádá stále nové oběti (Bear Stearns, IndyMac, First Heritage Bank, First National Bank of Nevada, First Priority Bank, Fannie Mae, Freddie Mac atd.). V bankovním světě jako celku dnes očekávané odpisy úvěrů značně převyšují hranici 400 miliard eur, o níž se hovořilo ještě letos na jaře.

Nezaměstnanost navíc roste nejrychlejším tempem za posledních sedm let. Celková zaměstnanost, která je stále z historického hlediska vysoká, od počátku roku 2008 ustavičně klesá. Je překvapivé, že se ještě nezhroutil americký burzovní trh, poněvadž i všechny další ukazatele směřují dolů. Poměr ceny akcie a čistého zisku na akcii dosahoval podle Standard ampamp; Poor’s ještě nedávno hodnoty zhruba 20, což bylo výrazně více než 16, dlouhodobá průměrná hodnota dosahovaná od roku 1881.

Rovněž nedávné průzkumy ekonomické aktivity přinesly znepokojivé signály pro světovou ekonomiku. Index světového ekonomického klimatu sledovaný institutem Ifo se ve třetím čtvrtletí roku 2008 počtvrté za sebou zhoršil. Tento pokles byl převážně výsledkem nepříznivějšího hodnocení současné hospodářské situace, ale odrážel také další revizi očekávání pro nadcházejících šest měsíců směrem dolů. Dnes je tento index na nejnižší úrovni od čtvrtého čtvrtletí 2001.