0

Prázdné sliby G20

CAMBRIDGE – Až se za několik dní v Pittsburghu sejdou hlavy dvaceti zemí skupiny G20, přední místo na programu obsadí debata o „strategiích odklonu“. Přislíbí, že zvrátí výbušnou měnovou a fiskální expanzi posledních dvou let, že tak neučiní ani příliš brzy, ani příliš pozdě a že budou postupovat koordinovaně.

Jde o věci, které je pěkné slíbit. Co ale takové sliby budou znamenat?

Pohlédněme nejprve na cíl zvrátit měnovou expanzi, což je nezbytné, aby se předešlo náporu inflace, až se začne zvedat agregátní poptávka. Je ale také důležité tento krok neprovést příliš brzy, což by zase mohlo zadusit dnešní vznikající a velice křehké oživení.

Sliby hlav států ale znamenají málo, jelikož ve všech významných zemích jsou centrální banky na vládní moci výslovně nezávislé. Kdy a jak svou expanzní měnovou politiku změní, rozhodnou Ben Bernanke z Federálního rezervního systému USA, Mervyn King z Bank of England a Jean-Claude Trichet z Evropské centrální banky. Prezident USA neúkoluje Bernankeho a Kinga neřídí britský ministerský předseda (a kdo by o sobě měl tvrdit, že vydá příkaz Trichetovi, vlastně ani není jasné).