10

Pasti ohrožující Fed na ústupu

MUMBAÍ – Přetrvávající ochablost americké ekonomiky – kde v soukromém i veřejném sektoru probíhá svižné zkracování dluhu – vede ke tvrdohlavě vysoké nezaměstnanosti a růstu pod úrovní trendu. Hospodářskou výkonnost dále podrývají účinky fiskálních úspor – ostrý vzestup daní a strmý propad vládních výdajů od počátku roku.

Aktuální data skutečně prakticky umlčela náznaky některých představitelů americké centrální banky, že by Fed měl začít ustupovat od současné třetí (časově neomezené) vlny kvantitativního uvolňování (QE3). Vzhledem k nízkému růstu, vysoké nezaměstnanosti (která klesá jen proto, že demotivovaní práceschopní lidé opouštějí pracovní sílu) a inflaci výrazně pod cílem Fedu, není vhodná chvíle pro začátek omezování likvidity.

Problém je, že injekce likvidity poskytované Fedem nepřinášejí úvěry pro reálnou ekonomiku, ale spíše posilují dluhovou páku a riskování na finančních trzích. Přibývá emisí rizikových, podřadných dluhopisů za uvolněných ujednání a s přespříliš nízkými úrokovými sazbami, akciový trh navzdory zpomalení růstu dosahuje nových maxim a peníze tečou na rozvíjející se trhy s vysokými výnosy.

Val likvidity, jejž vztyčily centrální banky v USA, Japonsku a dalších významných zemích, prospívá i periferii eurozóny. Jelikož v USA, Japonsku, Spojeném království, Německu a Švýcarsku jsou úrokové sazby státních dluhopisů na směšně nízkých úrovních, investoři se po výnosech poohlížejí globálně.