Fed versus finančníci

Ve svém projevu na nejvlivnější výroční měnověpolitické konferenci v Jackson Hole ve Wyomingu předseda Federálního rezervního systému Spojených států Ben Bernanke 31. srpna střízlivě vysvětlil, proč je Fed odhodlaný odolávat tlaku na to, aby stabilizoval umdlévající hodnotu akcií a ceny nemovitostí. Bernankeho principiální stanovisko – které se ozývá také od šéfa Evropské centrální banky Jeana Clauda Tricheta a šéfa Bank of England Mervyna Kinga – na trzích uvyklých na pozorné hýčkání, jímž je zahrnoval Bernankeho předchůdce Alan Greenspan, vyvolalo bouři.

Je to jistě poker o vysoké sázky, vždyť na globálním finančním trhu se 170 biliony USD visí na vlásku obrovské sumy peněz. Investoři, kteří Greenspana považovali za hřejivou ochrannou přikrývku, jej teď zahrnují tučnými šesticifernými odměnami za přednášky. Kdo má však pravdu, Bernanke, nebo Greenspan? Centrální bankéři, nebo trhy?

Bude užitečná trocha dějin myšlení, abychom dnešní debatu zasadili do souvislostí. Bernanke, který ve Fedu převzal nejvyšší post v roce 2006, zahájil svou kariéru v oboru politik centrálních bank v roce 1999 vynikající přednáškou právě na konferenci v Jackson Hole. Coby akademik Bernanke tvrdil, že centrální banky by se měly vyvarovat uhadování vývoje rozsáhlých globálních trhů s cennými papíry. Měly by ignorovat fluktuace hodnoty akcií i cen nemovitostí, neobjeví-li se zřetelný a pádný důkaz o nebezpečném zpětném vlivu na výstup a inflaci.

https://prosyn.org/Kc41kEmcs