4

Trhlina v ochranné hrázi eurozóny

PRINCETON – Zatímco se všechny zraky upírají na evropský okraj, nepraská náhodou jádro? Bundesbanka snížila svou prognózu růstu německého HDP pro rok 2013 na 0,4%. Nizozemská centrální banka očekává, že tamní HDP letos klesne o 0,5% – a že bude klesat i v roce 2014.

Krize v eurozóně možná vstupuje do třetí fáze. Během první fáze, která začala na jaře 2008, se těžiště severoatlantické krize přesunulo ze Spojených států do eurozóny. Banky v eurozóně se dostaly pod tlak a zvýšilo se mezibankovní napětí.

Během druhé fáze, která začala na jaře 2009, se krize rozšířila na suverénní státy, neboť investory stále více znepokojovalo, že podpora bank zatíží vládní finance. Kvůli slabosti suverénních států pak také banky začaly působit nejistěji a z bank a jejich domovských vlád se staly spojené nádoby.

Během celé krize se všeobecně předpokládalo – alespoň dosud –, že jádro eurozóny zůstane pevné a bude i nadále vypisovat šeky problémovým vládám a bankám na jejím okraji. Tento předpoklad působil věrohodně. „Dvourychlostní“ Evropa se stala novou normou.