Euro v polovině krize

CAMBRIDGE – Když nyní Evropská unie a Mezinárodní měnový fond vyčlenili 67.5 miliard eur na záchranu problémových irských bank, chýlí se dluhová krize eurozóny konečně k závěru?

Bohužel ne. Ve skutečnosti se pravděpodobně nacházíme teprve uprostřed krize. Jistě, obrovský a trvalý vzestup růstu by ještě stále mohl vyřešit všechny evropské dluhové problémy – stejně jako dluhové problémy kohokoliv. Tento idylický scénář se však zdá stále méně pravděpodobný. Koncovka se s daleko vyšší pravděpodobností ponese ve znamení vlny odpisů dluhů podobných těm, které v 80. letech ukončily dluhovou krizi v Latinské Americe.

Tak například se schyluje k dalším sanacím, přičemž na prvním místě seznamu figuruje Portugalsko. Vzhledem k tomu, že tato země v minulém desetiletí dosahovala průměrného tempa růstu necelé 1% a její trh práce je zřejmě nejsklerotičtější v Evropě, lze si jen těžko představit, jak by Portugalsko mohlo vyřešit svou mohutnou dluhovou zátěž růstem.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/uIeadW0/cs;