Euro do nepohody

BRUSEL – Euro oslavuje desáté výročí svého vzniku na pozadí nejsložitějších hospodářských poměrů od svého zrodu. Finanční bouře, která se přihnala ze Spojených států, a nástup vážného ekonomického poklesu staví před Evropu bezprecedentní výzvy.

Euro tváří v tvář největší zkoušce ve své dosavadní historii ani zdaleka nesměřuje ke katastrofě, jak před deseti lety předpovídal ekonom poctěný Nobelovou cenou Milton Friedman. Právě naopak, evropská Hospodářská a měnová unie (HMU) se v těchto bouřlivých časech ukazuje jako významná výhoda.

Pochybovači by si měli připomenout, že samotné euro se zrodilo z krize. Myšlenka jednotné měny byla počata jako odpověď na otřesy poválečné éry – dvoucifernou inflaci, vysokou nezaměstnanost a spekulativní útoky na libru, liru a francouzský frank. Právě krize Evropského měnového systému vyústila v zavedení eura k 1. lednu 1999.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/egURVOv/cs;