0

Impérium lidských práv

NEW YORK – Proč poblíž barmského pobřeží kotví s nákladem potravin a dalších nezbytností pro oběti cyklonu Nargis francouzské, britské a americké válečné lodi, ale nikoli lodi čínské či malajsijské? Proč je Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) tak pomalé a slabé ve své reakci na přírodní pohromu, která zpustošila jednoho z jeho vlastních členů?

Francouzská státní tajemnice pro lidská práva Rama Yadeová prohlásila, že vůči Barmě by měl být uplatněn princip „zodpovědnosti za ochranu“ Organizace spojených národů, v případě potřeby silou. Malajsijský opoziční vůdce Lim Kit Siang zase řekl, že nečinnost asijských zemí „vytváří skličující obrázek všech členů a vlád ASEAN. Rozhodně mohou udělat víc.“

Jsou tedy Evropané a Američané jednoduše soucitnější než Asijci?

To se vzhledem k historickým dokladům o hrůzném válčení a často brutálním imperialismu Západu nezdá pravděpodobné. Dost pozoruhodný byl navíc způsob, jímž se Číňané stmelili, aby pomohli obětem zemětřesení v S’-čchuanu, stejně jako spontánní snaha lidí v Barmě vypomoci svým spoluobčanům, třebaže armáda dělala jen málo. Buddhismus zdůrazňuje slitování a soucit stejnou měrou jako křesťanství. Lhostejnost k utrpení není vlastní žádné asijské kultuře.