f028160446f86f380e679221_dr2193c.jpg Dean Rohrer

Zločiny Ratka Mladiće

NEW YORK – Ratko Mladić je muž, kterého lze snadno nenávidět. Nejenže na vrcholu moci mluvil a choval se jako hrdlořez, ale také tak vypadal – byl to přesně ten typ zuřivého psychopata s býčím zátylkem a bledýma očima, který se baví tím, že lidem vytrhává nehty. Kromě mnoha jiných krutostí nese někdejší „Bosenský řezník“ zodpovědnost i za povraždění zhruba 8000 neozbrojených bosenskomuslimských mužů a chlapců v lesích kolem Srebrenici v létě roku 1995.

Většina z nás proto pocítí hřejivé uspokojení, že tento muž byl konečně zatčen v srbské vesnici Lazarevo. Srbsko si získalo Mladićovým zatčením respekt, který by měl urychlit jeho vstup do Evropské unie. A někdejší oběti Mladićových bosenskosrbských jednotek budou mít pocit, že se spravedlnosti konečně učinilo alespoň částečně zadost.

Nadcházející proces s Ratko Mladićem však vyvolává některé nepříjemné otázky. Tak především: proč vlastně nemůže být Mladić souzen nikoliv v Haagu, nýbrž v Bělehradu? A je opravdu moudré obvinit ho nejen ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, ale i z genocidy?

https://prosyn.org/3MmQ0UMcs