1

Abenomika a Asie

SOUL – Ekonomická agenda japonského premiéra Šinzó Abeho – přezdívaná „abenomika“ – podle všeho v jeho zemi funguje. Očekává se, že expanzivní měnová politika bude nalévat do japonské ekonomiky likviditu tak dlouho, až inflace dosáhne dvouprocentní cílové hodnoty stanovené japonskou centrální bankou, přičemž expanzivní fiskální politika má pokračovat až do nastartování hospodářského zotavení.

V důsledku toho se navrací spotřebitelská i investorská důvěra. Od loňského listopadu, kdy vyšlo najevo, že příští vládu sestaví Abe, vzrostl japonský akciový trh o více než 40% a také export a růst nabírají dech. Vzhledem k velké propasti výkonu a nízkému inflačnímu tlaku má expanzivní politika obrovský potenciál oživit hospodářskou činnost.

Jiné státy – včetně sousedních asijských ekonomik – se však obávají, že Japonsko znehodnocuje jen, aby podpořilo export a růst na jejich úkor. Některé země Japonsko obvinily, že rozdmýchává globální „měnovou válku“. Očekávání agresivní měnové expanze vedlo k prudkému oslabení jenu, jehož hodnota oproti dolaru klesla za pouhé zhruba čtyři měsíce téměř o 20%.

Japonský únik z patnáctileté deflační pasti a dvou desetiletí hospodářské stagnace by byl pro svět samozřejmě přínosný. Japonsko je stále třetí největší ekonomikou světa, má čtvrtý nejvyšší objem obchodu a je třetím největším vývozním trhem pro sousední Čínu a Jižní Koreu, pro které proto bude rovněž výhodné, pokud „abenomika“ opětovně oživí japonskou domácí poptávku. A protože Evropa sklouzává do recese a objem světového obchodu stoupá jen pomalu, pak v širším měřítku platí, že obnovený růst a silnější poptávka po dovozu v Japonsku podpoří globální zotavení.