Paul Lachine

Kde Evropa funguje

STOCKHOLM – Švédská města už týdny čeří výtržnosti nezaměstnaných přistěhovalců a mnozí pozorovatelé z toho vyvozují krach švédského ekonomického modelu. V tom se mýlí. Švédský/skandinávský model, vzniklý během posledních 20 let, představuje jedinou životaschopnou cestu k udržitelnému růstu, jíž se Evropa za poslední desítky let nadála.

Evropané by neměli zapomínat, že dojem síly a slabosti se rychle mění. V 80. letech skandinávské země symbolizovaly chronické rozpočtové schodky, vysokou inflaci a opakované devalvace. Roku 1999 časopis The Economist označil Německo za „nemocného muže eura“, zářný příklad evropské zkornatělosti, typický nízkým růstem a vysokou nezaměstnaností.

Teď se však strašák devalvace ze severoevropských zemí vytratil. Rozpočty jsou téměř vyrovnané, veřejné výdaje i sazby daně nižší, zatímco hospodářský růst se zotavil. Transformace starého evropského sociálního státu začala v severní Evropě a postupuje do většiny ostatních částí kontinentu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/iTOba74/cs;