0

Putinova barva

Vědomí veřejnosti odjakživa používá stereotypy. Vždy je ovšem mnohem horší, pokud stereotypy ovládnou vědomí elit společnosti. Právě to je v současnosti případ Ruska.

Západní i domácí liberální kruhy běžně charakterizují vládu Vladimira Putina jako čím dál autoritářštější a neefektivnější. Jelikož neliberální – a zejména personální – režimy se považují za nejméně stabilní, logickým závěrem je, že v Rusku se pravděpodobně zopakuje scénář „barevné revoluce“, který jsme pozorovali v Gruzii, na Ukrajině a v Kyrgizstánu.

Samozřejmě, v dnešním Rusku je možné všechno. Myslím však, že jde u těch, kdo volají po „barevné revoluci“, víc o toužebná přání než o střízlivou logiku.

Vezměme do úvahy například to, že ještě nikdo nevymyslel přesný způsob měření, zda a do jaké míry je vláda efektivní. Je-li kritériem efektivity schopnost dosáhnout všech cílů společnosti, zřejmě nikdy nic takového nenajdeme. Spojené státy, jejichž vládu lze stěží popsat jako slabou, zpackaly válku v Iráku i řešení důsledků hurikánu Katrina. Ve srovnání s těmito nezdary se výkony Vladimira Putina v Čečensku jeví jako vrchol úspěchu.