Strašák fiskální stimulace

NEW YORK – Po ekonomické pohromě let 2008-2009 jsou lidé pochopitelně ostražití před spouští, již by mohla napáchat další finanční krize. Pravděpodobnost další krize je ale dosti malá a neblahé důsledky by tentokrát byly mnohem méně pustošivé, protože už neexistují bubliny úvěrů ani aktiv, které by praskly.

To ovšem učencům ani médiím nezabránilo ve zveličování obav a odvádění pozornosti od usilovnějších snah překonat ve velké části vyspělého světa vleklou stagnaci, která bude nevyhnutelně brzdit ekonomické oživení jinde, zejména v rozvojových zemích.

Nejoblíbenějším strašákem současnosti je veřejný dluh. Na obou březích Atlantiku a v Japonsku se kolem vysokých hladin suverénního dluhu nadělá mnoho povyku. Jak přiléhavě poznamenal ekonomický komentátor Martin Wolf: „Fiskální výzva není bezprostřední, ale dlouhodobá.“ Obdobně platí, že Japonsko má sice mezi bohatými zeměmi nejvyšší poměr zadlužení k HDP, ale nejde o vážný problém, protože dluh je v domácím držení. U dluhových problémů Evropy se dnes zase všeobecně připouští, že plynou ze špatně naplánovaných aspektů evropské integrace.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/5LMCLjC/cs;