Přínosy americko-čínského Strategického hospodářského dialogu

U vědomí významu a složitosti americko-čínských hospodářských vztahů vytvořili prezidenti George W. Bush a Chu Ťin-tchao v září 2006 mezi oběma zeměmi „Strategický hospodářský dialog“ (SED). Jejich záměrem nebylo nahradit řadu hospodářských dialogů, které už probíhaly, nýbrž vytvořit fórum vysoké úrovně, které bude vyčerpávající a současně strategické. Fórum, jež zároveň posílí na obou stranách důvěru tím, že dá najevo pokrok při řešení problémů, kterým bezprostředně čelíme.

Při plnění těchto cílů zaznamenal SED významný pokrok. USA a Čína si vybudovaly pevnější vztahy a vytvořily konstruktivní komunikační kanály, které dříve neexistovaly. Tyto inovace pomohly udržet americko-čínské hospodářské vztahy v rovnováze, a to i v napjatých obdobích. Jelikož máme rámec pro diskuse na vysoké úrovni, můžeme zvednout telefon a hovořit – a také to děláme.

Jednání SED, které se koná příští týden v Pekingu, se zaměří na pět oblastí: integrita obchodu a bezpečnost výrobků, vyvážený hospodářský rozvoj včetně reformy finančního sektoru, energetická účinnost a bezpečnost, trvalá udržitelnost životního prostředí a bilaterální investice. Schůzka přichází v choulostivou dobu, kdy na nejvyšší místa ve vedení Číny nastupuje nová skupina představitelů a kdy byl pořad jednání rozšířen i o bezpečnost potravin a produktů, energetickou účinnost a bezpečnost a trvalou udržitelnost životního prostředí. Tato témata mají pro hospodářské svazky hluboké důsledky.

https://prosyn.org/09FSK3Ocs