Nová rozvojová banka pro nový svět

NEW YORK – Lídři BRICS (Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jižní Afriky) v závěru svého březnového summitu v Durbanu oznámili záměr zřídit Novou rozvojovou banku zaměřenou na „mobilizaci zdrojů na projekty rozvoje infrastruktury a udržitelného rozvoje v zemích BRICS a dalších rozvíjejících se ekonomikách a rozvojových zemích.“

Význam tohoto rozhodnutí lze stěží přecenit. V prvé řadě se v něm odrážejí obrovské úspěchy hospodářského rozvoje v průběhu posledních čtyř dekád (úhrnný HDP skupiny BRICS dnes převyšuje úhrnný HDP vyspělých zemí v době, kdy byly založeny brettonwoodské instituce) a změna rovnováhy ekonomické moci, která z nich vyplývá. Rozhodnutím se projevuje schopnost a ochota BRICS spolupracovat, ku prospěchu jich samých i celého světa. Rozvíjející se trhy a rozvojové země berou budoucnost do vlastních rukou – v době, kdy se bohaté země prokousávají problémy, jež si samy přivodily.

Nová rozvojová banka je zřetelně potřebná. Rozsáhlé jsou už jen infrastrukturní potřeby ekonomik rozvíjejících se trhů a zemí s nízkými příjmy – 1,4 miliardy lidí je stále bez spolehlivé elektřiny, 900 milionů lidí chybí přístup k čisté vodě a 2,6 miliardy lidí nemá dostatečné hygienické zázemí. Během příštího čtvrtstoletí se přitom podle odhadů dvě miliardy lidí přestěhují do měst. A tvůrci politik musí zajistit, aby investice byly environmentálně udržitelné.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vcutOXH/cs;