Atlantická názorová propast černá na bílém

Vztahy mezi kontinentální západní Evropou a USA nebyly nikdy v posledních desetiletích tak napjaté jako dnes. Vyplývá to z přechodné neshody v konkrétní záležitosti, totiž války v Iráku? Nebo je transatlantická ideologická propast hluboká a všudypřítomná a nelze čekat, že se brzy vytratí?

Dřív než diplomaté a učenci začnou zastírat rozdíly mezi stranami sporu, je potřeba se nad zdroji těchto rozdílů zamyslet. Neboť my jsme přesvědčeni, že transatlantická neshoda skutečně zrcadlí zásadní hodnotové rozdíly - ihned je ale třeba dodat, že tyto rozdíly nepřivedou a nesmějí přivést obě strany do konfliktu.

Hlubokou odlišnost hodnot, jež chová Amerika a Evropa, nejlépe uvidíme, když uvážíme, jak která strana vnímá chudobu, nerovnost a sociální stát. Podle Světového průzkumu hodnot, uznávané komparativní studie prováděné v přibližně čtyřiceti zemích, je 60% Američanů přesvědčeno, že chudí jsou ,,líní," přičemž tentýž názor sdílí jen 26% Evropanů. Téměř opačný poměr (60% Evropanů a 29% Američanů) je těch, kdo věří, že chudí žijí v bídě jako v pasti.

https://prosyn.org/guIqaCjcs