0

Asijská krize deset let poté

Na letošní červenec připadá desáté výročí východoasijské finanční krize. V červenci 1997 se propadl thajský baht. Krátce nato se finanční panika rozšířila do Indonésie a Koreje a pak do Malajsie. Během necelého roku se asijská finanční krize proměnila ve finanční krizi globální a došlo ke krachu ruského rublu a brazilského reálu.

Vprostřed krize nikdo neví, jak hluboko se ekonomika propadne ani na jak dlouho. Kapitalismus ovšem krize odjakživa provázejí. Ekonomika se vždy zotaví, ale každá krize přináší jistá ponaučení. Deset let po asijské krizi je tedy přirozené se ptát: jaká byla ona ponaučení a vzal si je svět k srdci? Mohla by se taková krize opakovat? Je další krize na obzoru?

Mezi tehdejší a dnešní situací existují některé podobnosti: před krizí roku 1997 docházelo k překotnému sílení kapitálových toků z vyspělých do rozvojových zemí – šlo o šestinásobný nárůst za šest let. Poté kapitálové toky do rozvojových zemí stagnovaly.

Před krizí se někteří lidé domnívali, že rizikové prémie jsou u rozvojových zemí iracionálně nízké. Slova těchto pozorovatelů se potvrdila: krize se vyznačovala vystřelením rizikových prémií. Globální přebytek likvidity dnes opět vyústil ve srovnatelně nízké rizikové prémie a obnovení kapitálových toků, navzdory širokému konsenzu, že svět čelí nesmírným rizikům (mimo jiné rizikům, jež představuje návrat rizikových prémií na obvyklejší úrovně).