0

Otazník nad 200 biliony dolarů

Zřejmě nejpozoruhodnějším trendem v globální makroekonomice byl v posledních dvou dekádách ohromující propad volatility růstu výstupu. Například ve Spojených státech poklesla od poloviny 80. let čtvrtletní volatilita výstupu o více než polovinu. Pochopitelně že ke zmírnění pohybu výstupu nedošlo všude v tutéž dobu. Nestálosti v Asii začalo ubývat po finanční krizi konce 90. let. V Japonsku a Latinské Americe volatilita významným způsobem poklesla až v současné dekádě. K dnešku je však tento pokles už téměř celosvětový, což má obrovské důsledky pro globální trhy aktiv.

Vskutku, hlavní otázkou pro rok 2007 je, zda se bude makroekonomická volatilita nadále snižovat a bude tak podněcovat k dalšímu velkolepému roku pro trhy a bydlení, anebo zda se začne opět zvětšovat, snad kvůli geopolitickým třením. Mírně se přikláním k optimistickému scénáři, ale je zapotřebí, aby investoři i zákonodárci rozuměli důsledkům návratu k obvyklejším úrovním nestálosti.

Především investoři si musejí uvědomit, že i když budou přetrvávat širší pozitivní trendy v globalizaci a technickém pokroku, vzestup makroekonomické volatility by přesto mohl vyvolat rozsáhlý propad cen aktiv. Ba ceny hodnot akcií a bydlení v uplynulých zhruba deseti letech vděčí vyšší makroekonomické stabilitě za své obrovské nárůsty stejně jako kterémukoli jinému faktoru. Jakmile výstup a spotřeba získávají na neměnnosti, investoři nepožadují tak vysokou rizikovou prémii. Čím nižší je cena rizika, tím vyšší je cena rizikových aktiv.

Uvažme následující. Souhlasíte-li s četnými učenci, již říkají, že ceny aktiv se dostaly příliš vysoko a že s mnohem vyšší pravděpodobností nebudou nadále stoupat, nýbrž klesat, možná máte pravdu – mýlíte se však, bude-li ze systému nadále mizet makroekonomické riziko. Na konci roku 2000, na vrcholu konjunktury internetových akcií a těsně před krachem roku 2001, ekonomové James Glassman a Kevin Hassett vydali knihu Dow 36,000 . Dow Jonesův průmyslový průměr akcií USA se tehdy obchodoval kolem 11 tisíc, takže předpoklad knihy se zdál přemrštěný. Zajisté bylo špatné načasování: globální ceny akcií se několik měsíců nato začaly propadat a trvalo roky, než se úplně zotavily.