32

Testování Putina v Sýrii

NEW YORK – Není nedostatek podrobného dohledu na to, co ruský prezident Vladimír Putin dělá v Sýrii a proč. Většina analýz se však soustředí omezeně jen na krátkodobý výhled a možná je příliš negativní, když zhodnocuje pravděpodobné dlouhodobé následky.

Co víme je, že se Putin rozhodl pomoci obléhanému režimu Bašára Asada. A v současnosti se na řadu ozbrojených skupin, které bojují se syrskými vládními silami, snášejí rakety a bomby, což dává režimu prostor se vzpamatovat a co bylo účelem ruské intervence.

I přes to, jak je Asadův režim špatný a nakolik se musí zodpovídat, v krátkodobém horizontu je tento výsledek pravděpodobně lepší než pád režimu. Bolestivou pravdou dnešní Sýrie je, že kolaps režimu by s velkou pravděpodobností vedl ke genocidě, dalším milionům vysídlených lidí a zřízení takzvaného kalifátu v Damašku pod Islámským státem.

Motivy Putina jsou předmětem spekulací, ale zdá se, že nechtěl vidět padnout dlouhodobého spojence Ruska na Blízkém východě. Co víc, nikdy nevynechá příležitost připomenout světu, že Rusko je hlavní mocností, která je schopna a ochotna jednat v rámci svých zájmů. Je také možné, že se snažil odvést domácí pozornost od snižující se ekonomiky a rostoucích nákladů na intervenci na Ukrajině. Příznivé veřejné mínění naznačuje, že se mu to nejspíše daří.