Proč je třeba sjednotit Sýrii

BERLÍN – Syrští opoziční aktivisté pravidelně vyjadřují zklamání z úrovně mezinárodní podpory, které se jim dostává. Ačkoliv poslední schůzka takzvaných „Přátel Sýrie“ (skupiny zemí, jejichž zástupci se pravidelně scházejí, aby mimo struktury Rady bezpečnosti OSN diskutovali o situaci v Sýrii) přinesla větší finanční pomoc, míra jejich skutečné ochoty angažovat se pro Sýrii zůstává sporná.

Spojené státy, Evropská unie, Turecko a většina arabských zemí se shodují na tom, že režim syrského prezidenta Bašára Asada už není legitimní. Zintenzivnili sankce proti vládě a poskytují různé druhy podpory opozičním skupinám. Některé státy dodaly automatické zbraně, střelivo a protitankové granátomety. Dodávky zbraní však vysychají a úpěnlivé prosby rebelů o protiletecké zbraně zůstávají bez odezvy.

Sousedé Sýrie ani západní vlády navíc nejeví ochotu k vojenské intervenci. Navzdory projevům solidarity totiž odmítli zřídit podél hranic se sousedními státy ochrannou zónu pro syrské civilisty i zavést bezletovou zónu pro syrské vojenské letectvo. V důsledku toho se syrské opoziční skupiny domnívají, že v konfrontaci s Asadovým brutálním režimem zůstaly osamocené.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/11QmdKl/cs;