Posilování dohledu MMF

V dnešní globalizované ekonomice mohou mít hospodářské a finanční politiky jednoho státu dozvuky daleko za jeho hranicemi. Ať už jde o šíření inflace nebo o důsledky devalvace měny na druhém konci světa, globální ekonomické síly mohou mít přímý vliv na živobytí každého člověka. Za takových okolností je nezbytná mezinárodní spolupráce, aby zajistila stabilitu a růst a předešla ničivým krizím. Má-li však taková spolupráce být účinná, mezinárodní společenství potřebuje vhodné nástroje.

Jeden z nejdůležitějších nástrojů poskytuje Mezinárodní měnový fond. MMF už mnoho let vtahuje své členské země do procesu známého jako „dohled,“ během něhož v každé zemi sleduje, analyzuje a konzultuje hospodářské politiky – jak politiky měnového kurzu, tak relevantní domácí politiky. Tato pravidelná diagnostika pomáhá stanovit potenciální rizika a zachovat hospodářskou stabilitu. Čím dál komplikovanější koncepční výzvy globální ekonomiky ale vyžadují čerstvý pohled na tento proces.

Právě tomu se v červnu věnovala výkonná rada MMF a dosáhla širokého konsenzu ohledně aktualizace dohledu s cílem posílit jeho zaměřenost a efektivitu. Jde o jednu z nejdůležitějších reforem práce MMF za 30 let od doby, kdy byl dohledový proces vytvořen. Ba je součástí mnohem širšího reformního úsilí zaměřeného na posílení MMF a bude mít dopady dalece přesahující jeho zasedací síň.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/HTVbiyE/cs;