Konec globalizace?

BRUSEL – Čína právě oznámila, že objem jejího exportu v loňském roce klesl – stalo se tak poprvé od konce 70. let, kdy země začala otevírat svou ekonomiku světu. A to není všechno: také objem globálního obchodu se v hodnotovém vyjádření v roce 2015 snížil. Samozřejmě se nabízí otázka proč.

Globální obchod sice klesl i v roce 2009, ale tehdy bylo vysvětlení zřejmé: svět v té době zažíval prudký pokles HDP. Loni však světová ekonomika rostla o úctyhodná 3%. Nikde navíc nedošlo k výraznému zvýšení obchodních bariér a dopravní náklady díky prudkému snížení cen ropy klesají.

Je výmluvné, že takzvaný Baltic Dry Index, který měří náklady na pronájem velkých lodí převážejících podstatnou část objemu dálkového obchodu, klesl na historické minimum. To naznačuje, že trhy neočekávají zotavení, a to zase znamená, že údaje za rok 2015 mohou být předzvěstí nové éry zpomalování obchodu. Očividný závěr zní tak, že kdysi neodolatelné síly globalizace ztrácejí dech.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/VbSh8KY/cs;