0

Jižní Korea: Nový zrádný úsvit

Rozhodnutí Severní Koreje vyhostit ze země inspektory OSN pro atomovou energii je jedním z mnoha důvodů, proč bychom dva týdny starou volbu Ro Mu-hjona novým jihokorejským prezidentem měli vnímat jako historický milník. Nejenže se začátek jeho funkčního období shoduje s jednou z nejnebezpečnějších epizod na Korejském poloostrově za posledních několik desetiletí; jeho prezidentská funkce bude navíc i dosud nejnáročnější zkouškou jihokorejských vztahů se Spojenými státy.

Ro Mu-hjonovo vítězství nad I He-čchangem je dokladem generačního posunu uvnitř korejské politiky, v níž se mladší generace pokouší získat volnější ruku ve vztazích mezi Koreou a USA. Jedním z rozhodujících faktorů v prezidentském klání byly právě generační rozdíly, jež nahradily dosud tradiční regionální témata. Podle jednoho průzkumu volilo Roa více než 60 procent lidí ve věku mezi dvaceti a čtyřiceti lety a především díky nim Ro v prvním prezidentském klání muže proti muži po 31 letech získal 2,3-procentní náskok.

Roovy populistické a nacionalistické názory nemilosrdně odzkouší realita, a to už záhy, neboť do úřadu má nastoupit už v únoru. Přimícháme-li ke generační změně, která jej vynesla do nejvyšší funkce v zemi, silnou touhu veřejnosti pokračovat v námluvách se Severní Koreou - navzdory severokorejskému zahrávání si s jaderným ohněm -, je na neshody a hádky se Spojenými státy už předem zaděláno.

Selfmademanu Ro Mu-hjonovi, který složil zkoušku z advokacie, aniž by kdy chodil na právnickou fakultu, se podařilo přesvědčil voliče, že v zemi zavede novou politiku, jež bude odrážet pocity stále početnější a bohatší střední třídy, a tudíž smete politiku řízenou kádry zevnitř, regionální půtky a bojůvky politických frakcí. Jeho styl a rétorika budily dojem svěží (pro Koreu!) image řadového muže odhodlaného zlikvidovat zkostnatělé sítě korupce a jánabráchismu.