0

Měkká moc a tvrdé obušky

LONDÝN – Všichni si pamatujeme jeden výrok z první prezidentské kampaně Clintonových.

Když na nejvyšší post na počátku 90. let kandidoval Bill Clinton, člen jeho štábu vysvětlil, co je stěžejním tématem voleb. „Tím je ekonomika, hlupáku,“ řekl. Ekonomika objasňuje všechno – pracovní místa, ceny, úspory, domy. Určuje náladu veřejnosti a stanovuje politickou agendu.

Tento náhled posiluje podivná reklama v magazínu na křídovém papíře, kterou jste mohli nedávno vidět. Je na drahá zavazadla. Na zadní sedačce limuzíny sedí Michail Gorbačov. Projíždí kolem Berlínské zdi. Na sedačce vedle něj je kožená brašna luxusní značky. Poselství? Komu sejde na Zdi; zapomeňte na politiku; peníze vítězí.

Možná že to tak skutečně je. Dnes svět zápasí s důsledky americké závislosti na půjčkách a hamižnosti a hlouposti mnoha světových bank. Řidiči reptají na ceny paliva, když plní nádrže svých aut. Hospodyně v chudých zemích – ba i v těch movitějších – si zoufají nad rostoucími cenami stravování svých rodin. V Asii, Africe, na Středním východě a v Latinské Americe se jejich manželé a synové proti cenám potravin bouří.