0

Sluneční politika na dně

V námořní bitvě mezi Severní a Jižní Koreou kleslo minulý týden ke dnu mnohem víc než jen jihokorejská fregata. Ke dnu klesla nejspíše také takzvaná ,,sluneční politika", tedy politika sblížení se Severní Koreou, která se ještě nedávno zdála být vrcholným politickým úspěchem funkčního období jihokorejského prezidenta Kim Te-džunga.

Od doby, kdy se Kim Te-džung a severokorejský vůdce Kim Čung-il setkali ve zbídačelém severokorejském hlavním městě Pchjongjangu, uplynuly dva roky. Kim Čung-il do dnešního dne svou slíbenou návštěvu Soulu neopětoval. Z toho plyne, že severokorejské nepřátelství vůči Jihu pokračuje z nezmenšenou silou.

Proč? O tom lze jen spekulovat. Severokorejská armáda zřejmě odmítá jakoukoli skutečnou změnu, poněvadž přežití tamního režimu závisí na její strategii ,,armáda především". Dokud bude strážcem severokorejského režimu severokorejská armáda, nebude Kim Čung-il mít moc změnit domácí a zahraniční politiku své země.

Na Jihu se náruživě diskutuje o příčinách agresivního chování severní části poloostrova. Možná Severní Korea chtěla narušit fotbalové mistrovství světa, které Jižní Korea spolupořádala s Japonskem a ve kterém jihokorejský tým zaznamenal nevídaný úspěch. Přijatelnější vysvětlení je ale takové, že Sever chtěl takto dát Jihu najevo, že ignorování ze strany Jižní Koreje, USA, Číny a dalších zúčastněných stran už nehodlá tolerovat. Ať už byly pohnutky severokorejského režimu jakékoliv, jedna věc je jistá: Severní Korea nemíní nijak prezidentu Kim Te-džungovi pomoci uchovat ,,sluneční politiku" jakožto jeho politické dědictví poté, co v únoru příštího roku opustí svůj úřad.